wtorek, 16 października 2012

WIEDEŃ - miasto Habsburgów

Stephansdom
Wiedeń jest jednym z tych miast, które nie mają standardowej "starówki". Nie znajdziemy tu średniowiecznego zamku, wąskich uliczek i kolorowych kamieniczek otoczonych murami.

Zamiast tego mamy Innere Stadt (miasto wewnętrzne) otoczone Ringstraße (Ring wiedeński) - rozległym bulwarem powstałym w miejscu dawnych murów miejskich. Przy Ringu znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze budowle Wiednia, które bez problemu zobaczymy podczas godzinnego spaceru, lub w wersji dla leniwych - przez okno tramwaju ;)

Ale na początek kilka informacji praktycznych:

Lotniska
Jeżeli chodzi o lotniska, to możemy natrafić na dwie wersje. Pierwsza zakłada istnienie jednego lotniska, druga (Ryanair'owska) dwóch.
Główne, prawdziwe lotnisko to Wien-Schwechat. Dolecimy tam z Warszawy i z Krakowa samolotami Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Austrian Arrows.
Drugie lotnisko, to Port Lotniczy Bratysława, przez Ryanaira ochrzczony jako Wiedeń/Bratysława. Brak bezpośrednich lotów z Polski.

Podziemna toaleta w pobliżu Opery

Z lotniska Schwechat do centrum Wiednia najwygodniej dojechać pociągiem.
Wersja dla bogatych przewiduje pociąg CAT (City Airport Train): €11 one-way, €17 return.
Wersja ekonomiczna to zwykłe pociągi miejskie: €4 one-way

Pociągi jadą tą samą trasą. Różnica jest taka, że CAT nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach, przez co podróż do centrum trwa 20 minut, 10 minut krócej niż OBB.
Komunikacja miejska
Najwygodniej zakupić bilet 24h, 48h, 72h lub tygodniowy w zależności od długości pobytu.
Ceny to odpowiednio €6.70, €11.70, €14.50 i €15, przy czym bilet tygodniowy ważny jest tylko od poniedziałku do poniedziałku.
Bilety te upoważniają nas do podróży wszelkimi środkami komunikacji miejskiej w obrębie Wiednia.

Vienna Card
Jak w większości europejskich stolic, w Wiedniu również istnieje czarodziejska karta - Vienna Card.
Niestety, trudno znaleźć jakiekolwiek zalety tej karty. Przydać może się jedynie wielbicielom muzeów, bowiem płacąc €19,90 otrzymujemy darmowe przejazdy przez 72h (warte €14,50) i "ponad 210 zniżek w wiedeńskich muzeach, itp.."
Parlament


Zwiedzanie
Naszą podróż rozpoczniemy w Innere Stadt (czyli, jak już wspomniałem, odpowiedniku Starego Miasta).
Tutaj obowiązkowym punktem programu jest Stephansdom (Katedra św. Szczepana) przy Stephansplatz (Placu św. Szczepana). Stamtąd możemy rozpocząć spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Wiednia - Graben - która doprowadzi nas do kolumny morowej - Kolumny Trójcy Świętej.
Graben

W pobliżu odwiedzić warto również Hoher Markt, Freyung i Michaeler platz.
Wrażenie robi Pałac Ferstel, dawna siedziba Wienerborse (Giełdy).

W północnej części Innere Stadt natrafimy na Ruprechtkirche (Kościół św. Ruperta) - najstarszy kościół w Wiedniu. Polecam też Kościół Minorytów i Kryptę Cesarską (Kapucyńską).

Podążając w kierunku Opery, warto zatrzymać się na kawę w Mozart Cafe na Albertinaplatz - placu koło galerii sztuki Albertina. Tuż obok znajduje się słynny Hotel Sacher, jednak aby wejść do restauracji Sacher, będziemy potrzebować stroju wyjściowego :)

Hofburg
Przy Ringstraße znajdziemy:
- Wiedeńską Operę Narodową,
- Pałac Hofburg wraz z Hiszpańską Dworską Szkołą Jazdy (Spanische Hofreitschule),
- Burggarten - ogród Hofburga i Volksgarten,
- Parlament,
- Rathausplatz wraz z nowym Ratuszem (Neues Rathaus),
- a na przeciwko Burgtheater,
- Uniwersytet Wiedeński (Neue Universitat),
- Kościół Wotywny (Votivkirche),
- i oddalając się troszeczkę na zachód Wieżę Wariatów (Narrenturm)


Wielbicielom muzeów polecam dzielnicę muzealną w pobliżu Hofburga - MuseumsQuartier z bliźniaczymi budynkami mieszczącymi Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Innym ważnym punktem wizyty w Wiedniu jest nieco oddalony od centrum Pałac Schonbrunn, wraz z przepięknymi ogrodami, słynną Gloriette'ą, Pawilonem motyli (Schmetterlinghaus) oraz sąsiednim, najstarszym w Europie, wiedeńskim ZOO (Tiergarten Schonbruun). Bez problemu dojedziemy tam metrem!

Ogrody Schonbrunn z Gloriette'ą w tle
Warto też odwiedzić park rozrywki Prater, bo jak zwykło się mawiać "Kto nie był na Praterze, ten nie był w Wiedniu). Wstęp jest darmowy :)

Inne propozycje:
- Karlsplatz
- Kościół Karola Boromeusza
- Pawilon Secesji w Wiedniu
- Stadtpark (Park Miejski)
- Zamek Belvedere
- krzywy dom Hundertwasserhaus na rogu ulic Kegelgasse i Lowengasse
- Mariahifler Strasse (wiedeńskie Oxford Street)
- Naschmarkt
- centrum handlowe Gasometr
- Donau City - nowoczesny Wiedeń
- Donau Park z Donauturm (Wieża Dunajska)

Mobilnym polecam dzielnicę Grinzing z tradycyjnymi winiarniamy, zwanymi Heuriger, oraz najbardziej "polskie" miejsce w Wiedniu - wzgórze Kahlenberg.

Wienerschnitzel
Inne praktyczne informacje
Obowiązkowe jest spróbowanie tradycyjnego wiedeńskiego sznycla oraz Wurstu (do wyboru do koloru), który dostaniemy w każdej budce u Turka. Nie sposób także odmówić sobie tortu Sachera :) 


Podsumowując
Warto, warto i jeszcze raz warto! :) Pomysł na weekend!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz