sobota, 1 września 2012

OSLO - miasto o wielu twarzach

Oslofjorden
W odróżnieniu od Sztokholmu, na pierwszy rzut oka, Oslo doskonale wpisuje się w stereotyp ponurego i zimnego skandynawskiego miasta. Jednak z każdą godziną spędzoną na poznawaniu tej norweskiej stolicy, co raz śmielej można powiedzieć, że Oslo da się lubić!

Trudno jednym słowem określić charakter miasta, bo każda jego dzielnica jest inna. Każdy zabytek, każdy park - tu wszystko jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzięki temu, Oslo to miasto o wielu twarzach. Miasto, w którym znajdziemy XIII-wieczną twierdzę, modernistyczny ratusz, park pełen nagich rzeźb i nowoczesne apartamentowece na nabrzeżu .


Ale nie tylko architektura rzuca się w oczy. Warto zwrócić także uwagę na różnorodność kulturową i etniczną tego miasta. Dzielnica, w której trudno spotkać innego przedstawiciela rasy europeidalnej. Bary, restauracje, dyskoteki, do których nie wiadomo czy wypada wejść. I ta widoczna granica, kiedy po przejściu jednego metra całkowicie zmienia sie kolor skóry przechodniów. Ciekawe, po której stronie mieszkal Breivik...

Widok z fortecy Akershus

Przejdźmy jednak do konkretów!

Lotniska
Oslo posiada 3 lotniska międzynarodowe. Na każde z nich dolecimy bezpośrednimi lotami z Polski:

Gardermoen Airport
- oddalone o około 50 km na północ od centrum Oslo. Na to lotnisko dolecimy z Gdańska (SAS i Norwegian),  Krakowa (Norwegian), Poznania (Norwegian), Szczecina (Norwegian) i Warszawy-Okęcie (Norwegian).

Moss Airport, Rygge
- ok. 70 km na południe - obsługujące przede wszystim loty Ryanair'a. Dolecimy z Gdańska, Łodzi, Krakowa, Poznania, Warszawy-Modlin i Wrocławia.

Sandefjord Airport, Torp
- ok. 120 km na południe - port obsługujący między innymi Wizzair'a. Dolecimy z Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania, Warszawy-Modlin i Wrocławia.

Aker Brygge
Z lotniska do centrum miasta możemy dostać się autobusem lub pociągiem.
Więcej informacji o dokładnych trasach i biletach można znaleźć na stronach:
-> NSB (norweskie linie kolejowe): TUTAJ
-> Dojazd z lotniska w Gardermoen: TUTAJ
-> Ryggeekspressen (autobus łączący Oslo z Moss Airport): TUTAJ
-> Torpekspressen (linia łącząca Oslo z Sandefjord Airport): TUTAJ

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość zakupu biletu przez internet. W Ryggeekspressen i Torpekspressen sprzedaż prowadzi kierowca autobusu. Radzę jednak zaopatrzyć się w korony lub kartę kredytową na podpis, ponieważ terminale nie przyjmują kart wymagających wprowadzenia PINu.

Koszty dojazdu z lotniska do Oslo warto wziąć pod uwagę podczas zakupu taniego biletu lotniczego. Okazuje się bowiem, że bilet w dwie strony z lotniska w Torp bywa droższy nawet o 100 koron (około 50 zł) od biletu z lotniska w Rygge (mowa o bilecie w dwie strony). Do Torp lata Wizzair, do Rygge Ryanair. W związku z tym, czasami bardziej opłaci się zakup droższego biletu w Ryanairze do Rygge...

Widok na Aker Brygge nocą
Komunikacja miejska 
Podobnie jak w przypadku Sztokholmu, Oslo można zwiedzić spacerując, bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Jeżeli jednak postanowimy odwiedzić półwysep Bygdoy, będziemy zmuszeni wsiąść do water taxi (linia 91). Koszt pojedynczego biletu na każdy środek transportu (autobus, tramwaj, metro, water taxi) waha się między 30/50 NOK (15-25 zł). Dokładny cennik można znaleźć TUTAJ.

Oslo Pass
Istnieje oczywiście możliwość zakupu Oslo Pass - karty, która umożlliwia bezpłatny wstęp do większości atrakcji i korzystanie z komunikacji miejskiej. Jednodniowe Oslo Pass to wydatek rzędu 150 zł. Więcej informacji TUTAJ.

Zwiedzanie:
Co prawda nie znajdziemy w Oslo starówki z pięknym rynkiem i wieloma kawiarenkami. Brak też wąskich uliczek pełnych sklepów z pamiątkami. Mimo to, na nudę trudno narzekać.

Oslo Radhus
Wyprawę rozpoczniemy na nabrzeżu, gdzie w odległości kilkuset metrów znajdują się niektóre z atrakcji:
- Zamek i forteca Akershus (Akershus festning) - XII-wieczna budowla na wzniesieniu, z którego rozpościerają się piękne widoki na miasto
- Muzeum Obrony (Forsvarsmuseet)
- Ratusz (Oslo Radhus) - masywna budowla z ciemnej cegły, z dwoma wieżami, kojarząca się z PRLem. To właśnie tu, każdego roku, wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Free tours! Wnętrze pozytywnie zaskakuje!
- Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter)
- Aker Brygge – portowe nabrzeże zadziwiające nowoczesną architekturą

Poruszając się w głąb lądu, dotrzemy do reprezentacyjnej ulicy Karla Johansa, na której mieści się wiele ekskluzywnych sklepów (odpowiednik warszawskiego Nowego Światu). Podążając tą ulicą dotrzemy do Pałacu Królewskiego (Det Kongelige Slottet). Po drodze, w pobliżu Karl Johans gate, zobaczymy również:
- Katedrę (Domkirke)
- Parlament Norweski (Stortinget)
- Teatr Narodowy (Nasjonalteateret)
- oraz Uniwersytet
Operahuset

Budowlą, która najbardziej zapada w pamięć jest gmach Opery (Operahuset). Zabytkiem go raczej nie nazwiemy, bowiem jego budowa zakończyła się 4 lata temu. Jednak mimo to, charakterystyczna konstrukcja zbudowana w całości z włoskiego marmuru uznawana jest za symbol miasta.

Vigelandsparken
Inną atrakcją, o której trudno będzie zapomnieć, jest na pewno Park Vigelanda Vigelandsparken) będący częścią Frognerparken. Znajduje się w zachodniej części miasta (dotrzemy pieszo 20-minutowym spacerkiem) i słynie z kilkuset rzeźb przedstawiających ponad 600 nagich osób.

Chętnym polecam także wyprawę na półwysep Bygdoy. Połączenie z centrum Oslo zapewnia linia 91 (water taxi) tudzież autobusy. Znajdują się tam:
- Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset)
- Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet)
- Muzeum Kon-Tiki .
Stamtąd niedaleko już na plaże Huk i Paradisbukta.

Pozostałe atrakcje to oczywiście Munch-museet, a także nieco oddalona od miasta Skocznia narciarska Holmenkollbakken i Muzeum Narciarstwa (Skimuseet). Pasjonaci ogrodnictwa i wielbiciele przyrody powinni również odwiedzić Ogród Botaniczny położony w sąsiedztwie Muzeum Muncha.

Inne praktyczne informacje
Ceny, zgodnie z panującym przekonaniem, są wysokie. Kolacja w restauracji to koszt od około 200 koron norweskich, czekolada 30 koron, coca-cola 25 koron, woda niegazowana 20 koron. Do ceny napoju w butelce doliczana jest kaucja, tzw. pant, w wysokości 1 NOK (małe butelki) lub 2,5 NOK (butelki półtoralitrowe). W większości sklepów umieszczone są automaty, które przyjmują zużyte butelki. Zwrot pieniędzy dokonywany jest poprzez zmniejszenie kwoty na rachunku - Tak, zwracając butelki, trzeba coś kupić :) Średni kurs 1 NOK = 0,56 PLN.

Podsumowując
Oslo da się lubić ;)
Kilkudniowy wypad pozwoli poznać miasto. Bo warto! Warto, chociażby dla samej Opery!
Oby pogoda dopisała...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz