piątek, 26 października 2012

BUDAPESZT - miasto kontrastów

Budapeszt jest miastem kontrastów. Z jednej strony nowoczesność, z drugiej pozostałości komunizmu. Podziw wzbudza rozbudowana sieć metra, z linią M1 na czele - najstarszą linią metra w Europie kontynentalnej - i budującą się linią M4. Przeraża natomiast wygląd i stan pociągów.

Parlament
Nazwa miasta Budapeszt to zlepek słów Buda i Peszt, czyli nazw miast położonych po przeciwnych stronach Dunaju, po połączeniu których powstała aktualna stolica Węgier. Buda była siedzibą króla, natomiast Peszt ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Dzisiaj, po obydwóch stronach Dunaju znajdziemy wiele zabytków, które warto zobaczyć!

Lotniska

Budapeszt posiada jedno lotnisko. Jest nim Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ferenca Liszta. Obsługuje zarówno tradycyjnych przewoźników jak i tanie linie lotnicze.
Baszta Rybacka
Z Polski do Budapesztu dolecimy następującymi liniami:
- Ryanair: z Krakowa i Warszawy (Modlin)
- Wizzair: z Warszawy (Modlin)
- PLL LOT: z Warszawy (Okęcie)

Dojazd z lotniska do centrum trwa dość długo, jednak jest on bardzo tani, bowiem port lotniczy znajduje się w pierwszej strefie biletowej. Jeżeli po przylocie uda się nam znaleźć działający automat sprzedający bilety kilkudniowe - super. Jeżeli nie, aby dojechać do najbliższej stacji metra, musimy kupić bilet jednorazowy za ok. 320 forintów.

Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Budapeszcie jest bardzo dobra! Kupując bilet 72h będziemy mogli bez ograniczeń korzystać z 3 linii metra, autobusów, tramwajów i trolejbusów! 

Przykładowy koszt biletu 24h to 1550 HUF. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ!
Budapest Card
Widok na Parlament z Mostu Małgorzaty
Budapeszt nie może być gorszy od Londynu, Berlina, Wiednia, itp... dlatego też oferuje swoim turystom kartę Budapest Card. Karta ta, w zależności od tego jak długo jest ważna, kosztuje odpowiednio 3705 HUF (24h), 9045 HUF (48h) i 7505 HUF (72h) i oferuje darmowe przejazdy komunikacją miejską, wstęp do ZOO, piesze wycieczki i zniżki. Dlaczego karta 48h jest najdroższa? Dlatego że upoważnia do przejazdów autobusami hop-on hop-off i skorzystania z rejsu po Dunaju ;) 

Czy warto? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Więcej informacji TUTAJ!

Wielka Synagoga
Zwiedzanie
Jak zwykle, ja proponuję zwiedzanie samodzielne :) Swoboda w wyborze trasy zwiedzania, odkrywanie najciekawszych miejsc miasta podczas przyjemnego spacerku i zero pośpiechu! Oto najważniejsze zabytki:

W zachodniej części miasta (Budzie) należy zwiedzić Wzgórze Zamkowe z placem św. Trójcy, kościołem św. Macieja, Basztą Rybacką, Teatrem Zamkowym, Pałacem Sandor (siedziba Prezydenta Węgier) i Zamkiem Królewskim. Przemieszczając się między zabytkami warto zwrócić uwagę na plac Bramy Wiedeńskiej (przy wjeździe na Wzgórze Zamkowe) i plac Disz. Buda, w przeciwieństwie do Pesztu, jest terenem pagórkowatym. Kolejne wzgórze górujące nad miastem to Wzgórze Gellerta, gdzie znajdziemy Łaźnie Gellerta.

Budę z Pesztem łączy wiele mostów. Najsławniejszy to oczywiście Most Łańcuchowy. Inne znane mosty to Most Elżbiety, Most Wolności, a także Most Małgorzaty łączący Wyspę Małgorzaty z obydwoma brzegami Dunaju.

Widok na Wzgórze Zamkowe z promenady naddunajskiej
Peszt szczycić się może Parlamentem, który znajduje się tuż przy nabrzeżu. Jeżeli mamy ochotę na sesję zdjęciową z Parlamentem w tle, warto wybrac się na plac Batthanyego (po drugiej stronie rzeki). Kolejnym ważnym punktem na liście turysty powinna być przepiękna Bazylika św. Stefana, a także największa w Europie, a druga na świecie (po Nowym Jorku), Wielka Synagoga. Warto odwiedzić kilka placy, m. in. Plac Wolności, Plac Kossutha, Plac Roosevelta, Plac Vorosmarty, Plac Oktogon i Plac 15 Marca (wraz z ruinami Kontra Anquincum - twierdzy strzegącej Pesztu). Największe wrażenie robi jednak Plac Bohaterów. Tuż obok niego znajduje się Park miejski (zwany też Laskiem miejskim) z Zamkiem Vajdahunyad. 
Tradycyjny Sękacz z Siedmiogrodu
W wolnych chwilach warto przespacerować się ulicą Vaci Ucta (odpowiednik warszawskiego Nowego Światu) oraz promenadą naddunajską! 

Inne praktyczne informacje
Jak się okazuje, kurs PLN/HUF jest korzystniejszy na Węgrzech, dlatego bez obaw walutę można wymienić będąc już na miejscu. Warto zabrać ze sobą kalkulator, żeby nie pomylić się w przeliczaniu zer ;)

Będąc w Budapeszcie trzeba spróbować tradycyjnego sękacza, tortu Dobosza, langosza, a także napić się Tokaja!

Podsumowując
Budapeszt to kolejne miasto warte polecenia! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz