środa, 29 sierpnia 2012

SZTOKHOLM - śródziemnomorskie miasto północy

Pierwsze wrażenie zazwyczaj zależy od oczekiwań. Tak też jest w tym przypadku... Bo czego można się spodziewać po skandynawskim mieście? Ciemno, zimno i ponuro...

Stortorget
A jednak nie! Wyobraźmy sobie jakieś śródziemnomorskie miasto, np. Madryt, i obniżmy temperaturę o około 10-15 stopni. Jaki będzie efekt? Będzie to miasto podobne do Sztokholmu! Miasto, w którym ulice starówki do złudzenia przypominają Madrid de los Austrias, ludzie spędzają czas w kawiarniach i restauracjach w tzw. ogródkach, a reprezentacyjne ulice ze sklepami z pamiątkami niczym nie różnią się od tych znanych nam z "ciepłych krajów".

Inne spostrzeżenia? Miasto kilku poziomów. Już przy wjeździe do miasta rzuca się w oczy wielopoziomowość Sztokholmu: jedziesz sobie ulicą, pod tobą tunel, nad tobą wiadukt, a sam zaraz wjedziesz w jakiś budynek, żeby wyjechać na powierzchnię za kilkaset metrów. No cóż, jakoś trzeba się pomieścić na tych czternastu wyspach, bo przecież Sztokholm, jak sama nazwa wskazuje (holme - wyspa), to miasto na wyspach.

Kolejną rzeczą rzucającą się w oczy jest brak korków. Problem znany z większości europejskich stolic tutaj nie wystepuje. No, chyba że weźmiemy pod uwagę drogi rowerowe. Tam w godzinach szczytu, rower za rowerem, w obydwie strony. Warto wspomnieć, że na starym mieście ruch samochodowy w ogóle nie występuje.

Piętrowe miasto
Ale przejdźmy do rzeczy. Czas na kilka praktycznych informacji, które mogą okazać się pomocne podczas organizacji wycieczki do Sztokholmu.

Lotniska: 
Sztokholm posiada 4 lotniska międzynarodowe. Z Polski bezpośrednio dolecimy na 2 z nich:
Arlanda Airport - oddalone o ok. 40 km od centrum Sztokholmu - PLL LOT z Warszawy, SAS z Gdańska i Norwegian z Krakowa
Skavsta Airport - 100 km na południe - lotnisko tanich linii lotniczych - Ryanair i Wizzair z większości polskich miast,

Pozostałe dwa lotniska to Bromma Airport (8 km) oraz Vasteras Airport (100 km)

Z lotniska do centrum miasta (Cityterminalen) i spowrotem możemy dostać się autobusami Flygbussarna (http://www.flygbussarna.se/). Kupując tanie bilety lotnicze warto mieć na uwadze ceny dojazdu do centrum. Najbardziej opłaca się zakup biletu powrotnego. Koszt takiego biletu to w zależności od wybranego lotniska około: 75 zł (Bromma), 100 zł (Arlanda), 125 zł (Skavsta i Vasteras). Bilety dla dzieci, studentów i seniorów są tańsze.

Komunikacja miejska:
Komunikacja miejska w Szwecji, jak w większości państw nordyckich, jest droga. Dlatego jeżeli celem podróży jest zwiedzenie starego miasta i okolicznych wysp, nie opłaca się korzystać ani z autobusów, ani z metra. Zainteresowanych kosztami biletów odsyłam na: http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Visitor-tickets/.

Stockholm Card:
Miłośnikom wszelkiego rodzaju muzeów polecam Stockholm Card, czyli kartę uprawniającą do bezpłatnego wstępu do większości zabytków, a także umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej bez opłat.
Więcej informacji: http://www.visitstockholm.com/en/stockholmcard/

Widok na Gamla Stan

Zwiedzanie:
Prawda jest jednak taka, że Sztokholm można poznać bez jakichkolwiek Travelcards. Bo czym innym jest zwiedzanie miasta, jak nie błądzeniem po starym mieście, zagłebianiem się w wąskie uliczki, i co najważniejsze, poznawaniem atmosfery Sztokholmu "na własnej skórze"? Muzea czy pałace w większości nie różnią się od innych europejskich muzeów czy pałaców. No może tylko obrazami i krzesłami w sali tronowej.

Będąc w Sztokholmie przede wszystkim należy zobaczyć Gamla Stan - stare miasto, na które składają się trzy wyspy:

--> Stadsholmen, zwana często po prostu Gamla Stan. Zobaczymy tam:
- Stortorget - plac główny z gmachem giełdy (Bosen) i fasadą Grillska Huset
- katedra Storkyrkan
- Kungliga Slottet - Pałac Królewski
- Tessinska Palatset - Pałac Tessinów
- Riddarhuset - Dom Rycerstwa / Magnatów / Szlachecki
--> po przejściu mostem Riddarholmsbron na Riddarholmen - Wyspę Magnatów:
- Birger Jarls Torg - plac
- Ridderholmskyrka - kościół franciszkański
- Wrangelska Palatset
- Stenbockska Palatset
--> na Helgeandsholmen - małej wysepce, pomiędzy Stadsholmen a centrum Sztokholmu:
- Riksdagshuset - siedziba parlamentu szwedzkiego,
Panorama z Monteliusvagen
--> Centralny Sztokholm, ze starym miastem połączony jest kilkoma mostami. Sam nie znajduje się na wyspie. Zwiedzimy tam:
- Kungliga Operan - Opera Królewska w Sztokholmie
- Sagerska Huset - Pałac Sagera
- Kungstradgarde - Ogród Królewski
- Jakobs Kyrka - kościół św. Jakuba
- Kungliga Operan - Opera Królewska
- Rosenbad - zespół pałacowy
- Kungstornen - wieże królewskie
--> na sąsiedniej wyspie Kungsholmen znajduje się, znany z uroczystości wręczenia Nagrody Nobla, Stadshuset - Ratusz miejski

--> Bedąc w Sztokholmie warto wybrać się również na wyspę Skeppsholmen, gdzie zobaczymy:
- statek af Chapman
- Amiralitetshuset - dom admiralicji
- Konsthogskolan - Królewskie Kolegium Uniwersyteckie Sztuk Pięknych
- z przedziwną rzeźbą Paradiset
--> mostem Kastellholmsbron dostaniemy się na Kastellholmen, aby "wspiąć się" do Kastellet - cytadeli - i podziwiać panoramę wyspy Djurgården, sztokholmskiego Lunaparku (Gröna Lund) i Muzeum Statku Vasa.
--> Zainteresowanym polecam również jedną ze ścieżek spacerowych/punktów widokowych:
- Monteliusvagen,
- Fjällgatan,
- Most Västerbron - pocztówkowy widok,
--> Można przepłynąć sie również statkiem na wyspę Drottningholm, gdzie zobaczymy rezydencję królewską Drottningholms slott - pałac w stylu renesansowym otoczony barokowym ogrodem,

Myślę, że charakterystyka powyższych atrakcji jest zbędna, bowiem każdy zainteresowany bez problemu znajdzie potrzebne informacje w internecie ;)

Inne praktyczne informacje:
Woda niegazowana ;)
Warto wspomnieć także o cenach. To nie stereotyp. Szwecja naprawdę jest droga. Dlatego, jeżeli nasza wycieczka ma być tak tania jak loty w Ryanairze, to warto zaopatrzyć się w polskie jedzenie ;)

Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK).
W uproszczeniu 1 SEK = 0,5 PLN. Posiłek w restauracji to około 200 SEK, woda niegazowana w supermarkecie 20 SEK, czekolada 30 SEK, kebab 60 SEK... Przeliczać chyba nie muszę :)

Podsumowując: 
Polecam ;) Sztokholm jest miastem, które warto zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz